piątek, 21 sierpnia 2015

Ryż czerwony pełnoziarnisty- słodycz na talerzu.

Moda na ekologiczną żywność oraz życie w zgodzie z naturalnymi potrzebami naszego organizmu prężnie rozwija się na szerokim obszarze nie tylko pod względem aktywności fizycznych, ale także w kuchennych popisach w zaciszu domowego ogniska. Podczas zakupów chętniej spoglądamy na półki ze zdrową żywnością i działy warzywno-owocowe, choć stare przyzwyczajenia żywieniowe nadal kurczowo trzymają się tych, dla których kuchnia ekologiczna to nadal skomplikowana i czasochłonna praca bez smaku.


Pikanteria w Twojej kuchni.


Smaczne i zdrowe potrawy powinny stanowić rutynowy jadłospis w każdym domu, a ich przygotowanie, wbrew pozorom, nie jest tak bardzo czasochłonne, jakby mogło się wydawać. Oczywiście, jak to na początku bywa wiele czasu zajmuje sprawdzenie oferowanych przepisów i naniesienie na nie autorskich poprawek, które spersonalizują wygląd i smak przygotowywanych potraw.

Ryż czerwony pełnoziarnisty pozyskiwana jest z ryżu wypolerowanego. Jego słodki smak oraz orzechowy aromat idealnie sprawdza się nie tylko podczas przygotowywania zgodnych słodkich potraw i deserów, ale także stanowi ciekawy kontrast do dań mięsnych czy dodatków na bazie warzyw. W przeciwieństwie do klasycznego ryżu białego jest twardszy i bardziej sypki, a dzięki zwiększonej ilości błonnika, bardziej sycący niż jego tradycyjny kuzyn. Samo przygotowanie ryżu czerwonego, ze względu na jego stopień twardości zajmuje trochę czasu (gotowany na wolnym ogniu do osiągnięcia miękkości potrzebuje około 35 min), który mimo wszystko warto poświęcić gdyż w tych ziarenkach zawarte jest całe bogactwo witamin A,B,D i E, a także mikroelementów takich, jak cynk, magnez i żelazo. U osób, które ze względu na problemy z cholesterolem i podwyższone ciśnienie stosowały dietę opartą na ryżu czerwonym w bardzo szybkim czasie zanotowano znaczną poprawę wyników.

Samo przygotowanie ryżu czerwonego nie stanowi żadnego problemu. 100 g ziaren najpierw porządnie płuczemy do uzyskania klarowności (jest to praktyka, którą powinniśmy stosować za każdym razem, kiedy zamierzamy przygotować potrawy oparte na ziarnach lub nasionach- kasza, ryż, fasola), następnie przekładamy do rondla i zalewamy wodą lub mieszaniną wody i mleka (w przypadku potraw słodkich) w stosunku 1/4 (na 100 g ryżu, 400 ml wody). Wodę można delikatnie dosolić lub pozostawić czystą. Ryż czerwony sam w sobie ma słodkawy posmak, więc decyzja należy do gotującego.

Tak jak w przypadku naturalnego ryżu, tak i czerwony to doskonały akompaniament dla różnorodnych potraw. Z powodzeniem możemy go łączyc z owocami a także wykorzystać do dań inspirowanych kuchnią chińską lub śródziemnomorską (frutti di mare).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz